Strona główna
Historia
O gminie
Położenie
Środowisko
Legendy
Wycieczki
Gimnazjum
Rajd Sędziwoja
Galerie

 

 


Położenie, fauna i flora, warunki klimatyczne gminy Łukowica.

 

Gmina Łukowica leży na południowo-wschodnim krańcu powiatu limanowskiego, gdzie wzniesienia Beskidu Wyspowego obniżają się do wysokości Modyni (1028 metrów n.p.m.) i Ostrej (928 metrów n.p.m.) w stronę rozległej Kotliny Sądeckiej - na szlaku komunikacyjnym z Limanowej do Starego Sącza.

 


Powierzchnia gminy wynosi 69 km2, a zamieszkuje ją blisko 9 tys. Mieszkańców. Składa się na nią 10 sołectw: Łukowica, Jadamwola, Jastrzębie, Młyńczyska, Owieczka, Przyszowa, Roztoka, Stronie, Berdychów i Świdnik. Urząd gminy znajduje się w Łukowicy.

Cały teren gminy leży wśród dwóch płynących równolegle potoków - Jastrzębika,  Potoku Łukowica i rzeki Słomki. Klimat w ich dolinach jest łagodniejszy i korzystny dla drzew owocowych - zwłaszcza jabłoni - dlatego gmina jest drugim obok Jodłownika "Zagłębiem owocowym" powiatu i określana bywa często "stolicą limanowskich sadów". W okresie jesiennym warto skorzystać z możliwości zakupu tanich i zdrowych owoców. Wielkim atutem gminy są także liczne drogi dojazdowe z nawierzchnią asfaltową.

Doskonałe warunki klimatyczne i czyste powietrze sprawiają, iż gmina posiada znakomite możliwości rozwoju turystyki. Duże znaczenie ma przy tym istniejąca baza noclegowa - m. in. Ośrodek kempingowy w Przyszowej i liczne gospodarstwa agroturystyczne. Na amatorów czynnego wypoczynku czekają zespoły boisk sportowych i przede wszystkim znakomite szlaki turystyczne.

Środowisko naturalne Gminy Łukowica jest jeszcze czyste i zdrowe nie ma tutaj żadnego przemysłu, a jej obszar nie jest jeszcze masowo penetrowany. Można organizować piękne widokowo piesze wycieczki na okoliczne szczyty Beskidu Wyspowego. Stoki Modyni (1028m), przełęcz pod Ostrą (928m), polany szczytowe na Jeżowej Wodzie (888m) czy droga okalająca kulminację Skiełku (755m) należą do najlepszych miejsc widokowych w całym Beskidzie Wyspowym. Oglądać stąd można sąsiednie wzniesienia Beskidu Sądeckiego, panoramę Gorców, Pieniny i Tatry. Warto wspomnieć przy okazji, że osiedle sześciu domów na Jeżowej Wodzie jest obok Surówek na stoku Lubnia Wielkiego najwyżej położonym przysiółkiem Beskidu Wyspowego.

Są tutaj także osobliwości flory i fauny. Na pierwszym miejscu należy wymienić brzozę ojcowską. Sensacją było odkrycie w 1987r. przez prof. J. Nowaka na Skiełku nad Łukowicą wspaniałego stanowiska tego drzewa liczącego ok. 1000 sztuk. Gatunek ten został odkryty w rejonie Ojcowa w 1805r. i długo był uważany za endemiczny. W Karpatach do tej pory brzoza ojcowska znana była tylko z jednego stanowiska koło Zembrzyc.

 

Ze zwierząt charakterystycznych dla puszczy karpackiej spotkać można tutaj jeszcze żbika. W ostatnich latach zaobserwowano także w rejonie Modyni czasowe przebywanie większego drapieżnika - wilka, który przychodzi z sąsiedniej Mogielicy. Spotkać tutaj można także rzadkie okazy ptaków: głuszca i cietrzewia. Od kilku lat w rejonie Owieczki istnieje stanowisko bociana czarnego. Natomiast często występującym płazem jest salamandra plamista, co świadczy o czystości środowiska naturalnego. Między Ostrą i Cichoniem rośnie rzadko spotykane drzewo iglaste: daglezja zielona, czyli jedlica, mająca stanowiska naturalne tylko w Ameryce Północnej. Na Skiełku rośnie kilka bardzo rzadkich roślin objętych całkowitą ochroną: zawilec narcyzowy, pełnik europejski i najrzadszy, wpisany do polskiej czerwonej księgi ginących gatunków - storczyk blady. W Przyszowej znajduje się jedno stanowisko bardzo rzadkiego zawilca wielokwiatowego.

Cennym walorem naturalnym otoczonej górami gminy jest łagodny, o cechach podgórskich typ klimatu. Charakterystyczną cechą tego klimatu jest jego piętrowość, im wyżej nad poziom morza tym niższa temperatura. Prawidłowość tę zaburza jednak zjawisko tzw. inwersji, czyli odwrócenia warunków termicznych, którym towarzyszą tzw. morza mgieł. Oglądane z wierzchołków wzniesień, czyli "wysp" pozostawiają niezatarte wrażenia estetyczne. W okresie jesiennym - wrzesień, październik - na terenie Beskidu Wyspowego utrzymują się długotrwałe okresy słonecznej pogody, typowe "babie lato" sprzyjające pieszym wędrówkom. Warto zaznaczyć również, że w gminie Łukowicy, leżącej na granicy Kotliny Sądeckiej żniwa rozpoczynają się najwcześniej w całym powiecie.

 

 

 
 
  

(c) Gimnazjum w Łukowicy 2005